ahccr_logo_1_white.png

Zařazení hřebců do plemenitby

Každý hřebec, který připouští klisny musí být zařazen do plemenitby jak v ApHC USA, tak v ÚEK v ČR.

Jak toho dosáhnout? Čtěte pár informací níže.

 

V současnosti již není povinnost absolvovat s Appaloosa hřebcem halterovou třídu, ani svod Ústředního registru plemeníků v ČR. I tak musí ale majitel splnit pro zařazení svého hřebce do plemenitby několik podmínek:

 

  1.    1. Získání výsledku DNA profilu hřebce – lze získat na ČSMCH na základě žádanky, kterou přikládáme níže. Tento výsledek je nutné zanést i do laboratoře v USA (pokud ho tam hřebec již nemá zanesen od první registrace). Proto je dobré vyžádat si protokol o výsledku i v angličtině.
  2.  
  3.    2. Souhlas se zařazením hřebce do ústředního registru – vydává Appaloosa club CZ na základě žádosti (vzor níže).Souhlas je vydáván aktivním členům klubu, po doložení výsledku testu na genetické nemoci (6-panel test) a úhradě částky 1 000 Kč.
  4.  
  5.    3.  Kladně vyřízená žádost o zařazení hřebce do ústředního registru plemeníků (žádost níže) – vyplňte žádost, přiložte DNA protokol Vašeho hřebce, souhlas se zařazením hřebce do ÚRP, kopii rodokmenu a zašlete ji na ÚEK Slatiňany.
  6.  
  7.    4. Na základě schválení Vám bude zaslán Připouštěcí rejstřík, který je třeba na konci každého připouštěcího období vyplnit a zaslat zpět do ÚEK Slatiňany. Zároveň musíte vyplnit také “ Stallion Breeding report“ a každý rok ho do 30.11. odeslat do USA.
 
 

Dokumenty pro zařazení hřebce do plemenitby v ApHC USA:

 DNA žádanka koně

 

Dokumenty pro zařazení hřebce do Ústředního registru plemeníků (ÚRP) v ČR:

Žádost o zařazení hřebce do plemenitby

DNA žádanka koně