foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/web/virtuals/91612/virtual/www/templates/dd_horseclub_53/functions.php on line 202

Appaloosa je všestranný kůň. Povahové vlastnosti Appaloos jsou naprosto jedinečné a pramení z dávné historie. Tito koně žili staletí bok po boku s indiány kmene Nez Percé. Indiání své koně milovali a ctili, neboť byli nenahraditelní při lovu, ve válkách, při práci a poskytovali jim také důležitý pocit svobody. Nez Percové byli také výborní chovatelé, kteří vybírali a připouštěli jedince tak, jak potřebovali jejich potomky k určitému využití. Rychlé koně k lovu, silné k tahu a ostatní kastrovali či prodávali.

V dnešní moderní době se chovají Appaloosy v různých sportovních liniích dle požadavků a nároků majitelů. A také ve dvou typech stavby těla. Buď, jak říkáme modernější typy Appaloos s jemnou hlavou, dlouhou hřívou, a velmi silnou stavbou těla, nebo původní linie Appaloos s označením FPD. Tito koně mívají hrubší hlavy, řídké hřívy a ocasy s pevnou stavbou těla. A tak si každý může vybrat koně dle svých představ. Navíc se říká, že pokud je kůň schopen opravdové lásky k člověku, tak právě Appaloosa má k tomu nejblíže!! 

10947170 10205373813040815 1380744146032863670 n blanket large                                       původní appaloosa                                                                                                   moderní appaloosa

Popis některých disciplín:

Halterové disciplíny: nepříliš divácky atraktivní, ale z hlediska chovatelů velmi důležité třídy, jsou rozděleny podle pohlaví a věku koní. Rozhodčí hodnotí exteriér a chody. Pro každé pohlaví je pak vyhlášen i nejlepší hřebec, klisna či valach, tzv. Grand Champion.

Halter Color:  jde o hodnocení stavby těla, chodů, ale hlavně rozložení a zbarvení koně.

Showmanship at halter: soutěžíci předvádí koně na ohlávce v úloze stanovené rozhodčím. Demonstruje se schopnost koně vést a ovládat s minimální námahou.

Lone Line: disciplína pro roční koně, kde se na lonži předvádí v obou směrech všechny chody. Podstatná je kvalita chodů, i když poslušnost a klid při práci hrají též velkou roli.

Hunter under saddle: tzv. anglická disciplína. Tentokrát kůň demonstruje po obvodu kolbiště práci honebního koně ve všech chodech na přilnutí, v kmihu, ale také v naprostém klidu.

Hunt Seat Equitation a Western horsemenship:  liší se jen výstrojí, ale jinak jde o úlohu, která prověřuje soulad koně a jezdce. Zdánlivě snadné úkony musí být provedeny s naprostou přesností a lehkostí, centimetrové odchylky mohou znamenat zásadní rozdíly v hodnocení.

Western Pleasure: disciplína má určit nejlepšího koně pro ,,příjemné svezení“, tedy koně naprosto klidného, ovladatelného na volné otěži, s perfektními a pohodovými chody. Jezdí se po obvodu jízdárny.

Trail: dráha pro koně simuluje překážky, s nimiž se mohou setkat jezdci a koně při práci na rančích – branka, lávka, překračování klád, atd. Hodnotí se ochota koně a bezchybnost překonávání překážek.

Reining: dynamická drezurní úloha plná cvalu, klouzavého zastavení (sliding stop), rychlých obratů (spinů) a dalších těžkých a náročných prvků. Je to prověrka atletických schopností koně i jeho poslušnosti a souhry s jezdcem.

Hunter Hack: anglická disciplína skládající se z parkuru o dvou překážkách, podle dané úlohy.

Heritage: předvádění koně ve všech chodech ve stylovém indiánském oblečení, jak koně, tak jezdce. Jezdec musí mít nejen kostým spjatý s historií kmene Nez percé a říci o něm pár slov, ale i předvést pohodovou souhru se svým koněm.

Dobytkářské disciplíny: jsou velmi atraktivní i pro diváky, plné adrenalinu, kde nás koně ohromí svou rychlostí  a obratností. Tyto koně musí 100 % poslouchat svého jezdce, ale přesto pracovat s dobytkem samostatně a intuitivně.

Appaloosy jsou také, zapřaháni do různých kočárů, závodí v dostizích nebo jsou výbornými společníky pro volný čas a do terénu...