foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/web/virtuals/91612/virtual/www/templates/dd_horseclub_53/functions.php on line 202

Rádi bychom Vám na následujících řádcích shrnuli problematiku chovu koní plemene appaloosa po stránce dokladů, které jsou třeba pro řádnou registraci Vašeho hříběte. Velmi často totiž řešíme situace, kdy doklady nejsou v pořádku a situace pak končí tak, že majitel se zklamáním zjišťuje, že jeho vytoužené hříbě nikdy nebude mít doklady jako appaloosa!!!

Zde je tedy několik rad, jak mít registrovanou appaloosu

Než se do připouštění pustíte, musí být Vaše klisna na Vás vždy přepsaná v plemenné knize v ApHC v USA. Pokud neprovedete změnu majitele koně při jeho koupi, bude hříbě z takové matky vždy v majetku původního majitele. V některých případech je pak velmi složité vše dohledávat a řešit s minulým majitelem klisny.

Další podmínkou pro registraci hříběte jsou DNA testy klisny. Laboratoř, kam odešlete žádanku a vzorek hřívy, Vám vystaví doklad v AJ a Vy jej odesíláte do ApHC v USA. 

Pokud chcete hříbě odchovat na klisně A1/1, je nutné před připuštěním zařídit tyto doklady pro matku (klisnu A1/1):

V první řadě musí být Vaše klisna registrovaná u Jockey Clubu.

Do ApHC v USA pak odesíláte tyto doklady:

DNA testy z Jockey clubu v anglické verzi - kontakt Jaroslav Fabris, Jockey Club Czech Rep., tel.: 257 941 177, mobil: 725 934 324
4 fotografie Vaší klisny zepředu, zezadu, z pravé a z levé strany
Formulář pro registraci koní, kteří nejsou appaloosou - ke stažení ZDE
Bohužel ne všechny klisny s doklady A1/1 získají registraci pro chov appaloos!!! Důvodem jsou jejich předci, kteří nejsou žádoucí pro plemennou knihu appaloos.

Chov na QH klisnách: 

Opět platí, že klisna musí mít v pořádku registraci u Quarter Horse Asociation

Do ApHC v USA pak odesíláte tyto doklady:

DNA testy klisny v anglické verzi (Nejprve zašlete do AQHA v USA žádost o DNA, na jejím základě obdržíte obálku s korespondenčním lístkem, který vyplníte a podepíšete, do přiloženého obalu vložíte hřívu a obojí zašlete do AQHA. Výsledek Vám přijde poštou.)

4 fotografie Vaší klisny z předu, zezadu, z levé a z pravé strany.

Formulář pro registraci koní, kteří nejsou appaloosou - ke stažení ZDE

Sídlo Appaloosa Horse Clubu, který vede plemennou knihu, je následujíci:

Appaloosa Horse CLub

2720 W Pullman Rd.

Moscow ID 83843-4024

USA

Jak poznáte správného hřebce podle dokladů:

Nejlépe si můžete hřebce prověřit tak, že si ověříte jeho registraci pro plemenitbu v Ústřední evidenci koní ČR (ÚEK ČR), tel 469 319 876, email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. 

Tato organizace vede Ústřední registr plemeníků. Každého majitele zapsaného plemenného hřebce vybaví ÚRP před začátkem připouštěcí sezóny tzv. Připouštěcím rejstříkem, který je průpisový a prvopis a první kopie zápisu zůstávají v Připouštěcím rejstříku pro potřeby ÚE, další dva průpisy (modrý a zelený) obdrží majitel klisny.

prip rejstrik01

prip rejstrik02prip listek01 prip listek02  

Po narození hříběte zašle majitel do 21 dnů od narození modrý průpis Přip. lístku do Ústřední evidence koní.

Zelený průpis pak majiteli hříběte zůstává do chvíle, kdy ho navštíví osoba provádějící označování koní. Ta hříbě popíše a graficky označí. Předtím ale hříbě vyfotíte, vypíšete formulář REGISTRATION APPLICATION a odešlete do ApHC. V USA Vám vystaví Certifikát koně. Tento doklad pak s písemným a grafickým popisem koně slouží jako podklad pro vystavení modrého Průkazu koně, kde bude uvedena plemenná příslušnost "appaloosa". Celý tento proces musíte podle českých zákonů stihnout do 6 měsíců věku hříběte.

reg app01

reg app02

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Každý jedinec plemene appaloosa musí mít svůj originální rodný list vystavený Appaloosa Horse Clubem v USA. Pokud chcete připouštět appaloosa hřebcem, musí Vám jeho majitel tento doklad předložit .

Certifikát koně appaloosa vypadá takto:

1

U barevné appaloosy je na certifikátu zlatý znak, u nebarevné appaloosy tam tento zlatý znak není. Avšak pouze takto vypadající doklad je jediný pravý a originální doklad toho, že jde o koně tohoto plemene.

Můžete se setkat s certifikáty jiného vzhledu vystavenými jinými Americkými asociacemi. Tyto asociace zapisují barevné koně bez ohledu na to, jakého jsou původu. Pokud je kůň u takovéto asociace zaregistrován, ApHC Vám již takového koně do plemenné knihy appaloos nezaregistruje, a to i v případě, že má plný a doložitelný původ. V případě, že chcete koupit koně plemene appaloosa, vždy musíte tento certifikát koně obdržet při koupi koně. Bez tohoto dokladu nekupujete appaloosu. 

Na konci roku musí majitel hřebce vždy vyplnit Stallion Breeding Report, seznam připuštěných klisen v kalendářním roce. K tomu vždy potřebuje všechny informace o Vás a Vaší klisně. Pokud po Vás tyto informace  majitel hřebce nechce, měli byste zbystřit. Bez těchto informací majitel hřebce nemůže registrovat připuštění Vaší klisny a také nemůže vystavit připouštěcí lístek nutný k registaraci Vašeho hříběte


Pokud si nebudete jistí, neváhejte nás předem kontaktovat. Rádi Vám se vším poradíme!!!!!!  

Gabriela Horáčková  - tel.:: 736 504 552, email:  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Eva  Randusová - tel.: 724 530 624, email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.